Záhradná pec – ako ju správne používať?
Kto si už od nás objednal záhradnú piecku vie, že dopravu a umiestnenie zabezpečujeme priamo my. Vždy zároveň zákazníka poučím ako piecku používať. Slová sa však časom vyparia, a preto som sa rozhodol návod na použitie záhradnej piecky na drevo spísať sem.
Ako teda používať záhradnú pec? – Pečenie a varenie v záhradnej peci
Príprava pece na pečenie
- Čiapku (meidingerova hlava) naskrutkujte na dymovod (používame tento typ, v prípade potreby si môžete dokúpiť ďalší, aby bol komín vyšší), ktorý ste dostali k záhradnej peci a zatlačte ho do krátkeho dymovodu, ktorý je vstavaný v peci.
- Klapku na komíne úplne otvorte, tak aby páka bola rovnobežne s dymovodom.
- Rošt umiestnite do priestoru na pečenie (hore na šamotové platne). Horúci vzduch musí vždy cirkulovať medzi nádobou a šamotovou platňou. Priamo na šamotoch nič nepečte, ani nevarte – jedlo by sa Vám pripálilo!
- Regulátor na horných dvierkach spolu s dvierkami samotnými uzavrite.
- Regulátor na spodných dvierkach úplne otvorte a do ohniska vložte 3-4 polená tvrdého dreva, na to zopár kúskov mäkkého dreva a na vrch tuhý zapaľovač prírodného charakteru (link). “Vatra”, ktorú ste si takto navŕšili sa zapaľuje zhora.
- Po zapálení dreva spodné dvierka nechajte otvorené na 1 prst a regulátor na nich nechajte otvorený.
- Sledujte teplomer na piecke a postupne prikladajte drevo, aby ste dosiahli 300°C. Túto teplotu udržujte 3 hodiny. Samé trojky, to si ľahko zapamätáte – 3 hodiny – 300 stupňov.
- Po 3 hodinách máte záhradnú pec vypálenú. Takto vypáliť piecku je potrebné len raz, a to prvýkrát. Nasledujúce razy už viete v peci priamo piecť po dosiahnutí Vami požadovanej teploty.
V čom piecť/ aké nádoby môžete používať?
- V peci môžete používať: liatinové nádoby, nerezové pekáče, plechy aj tradičné hlinené nádoby od nás.
- Nesmú sa používať: rímske nádoby, jenské sklo, ani silikónové pekáče.
Ako piecť?
- Pec zohrejte na požadovanú teplotu na pečenie (mäsité jedlá 160-180°C, cesto 250-300°C.)
- Nádobu umiestnite na stred roštu, umiestnený v strede pece.
- Pozor! Niektoré jedlá sa v peci upečú oveľa rýchlejšie ako v trúbe. Napr. podplamenník sa v trúbe pečie 15 min a v záhradnej peci 8 min. Preto jedlo radšej počas pečenia priebežne kontrolujte.
- Zároveň počas pečenia odporúčam plech otočiť aspoň raz, keďže vzadu oheň pôsobí intenzívnejšie.
Dôležité informácie
Telo pece sa nezohreje na viac ako 80°C, avšak pri umiestňovaní pece a dymovodov dodržiavajte všetky protipožiarne opatrenia.
Naša piecka je vhodná len na vonkajšie použitie (je však možné ju umiestniť aj do altánku či pod prístrešok, nikdy však nie do uzavretého priestoru).
Údržba a čistenie pece
- Povrch pece tvorí biela silikónová omietka so zrnitosťou 1.5 mm.
- Keď sa telo pece zašpiní, môžete nečistoty s drôtenkou poškriabať a pretrieť akoukoľvek farbou vhodnou na vonkajšie použitie.
- Ak piecku nepoužívate a nie je pod prístreškom, odporúčam záhradnú pec prekryť, keďže oceľové dvierka by mohli inak začať hrdzavieť. Celkovo tým však predĺžite životnosť pece.
- Popol stačí vybrať až po každom treťom pečení v peci.
- Keď teplota vonku klesne pod 5°C je potrebné zo záhradnej pece vybrať teplomer, pretože nie je stavaný na nízke teploty. Piecku však môžete používať aj pri teplote pod 5°C, a to dokonca aj s teplomerom. Po rozkúrení čakajte 5-10 min, a potom môžete teplomer opäť vložiť do pece.
V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať na [email protected] alebo si prezrite sekciu najčastejších odpovedí tu https://zahradnapec.sk/casto-kladene-otazky-zahradne-pece/
Prajem príjemné pečenie.