- Čím viac nakrojíme klobásu pred pečením, tým viac tuku z nej vytečie. Tuk sa v ohni spáli a vzniknú tak rakovinotvorné (karcinogénne) látky.
- Údeniny nevaríme (vo vode – 100°C), ale zohrievajme ich vo vode s teplotou približne 80°C alebo nad parou, aby si tak zachovali svoju chuť a nepraskli.
- V mikrovlnnej rúre ohrievajme párky a klobásy vo vode, a to na najnižšom stupni. Pre istotu ich pred zohrievaním na niekoľkých miestach napichnime vidličkou, aby mala kadiaľ unikať para.
- Do chladničky nikdy neukladajme údené potraviny v mikroténovom vrecúšku alebo inom nepriedušnom obale, lebo sa veľmi rýchlo pokazia. Trvanlivosť nekvalitných údenín alebo údenín s vysokým obsahom vody nepredĺži ani zabalenie do nepriedušnej fólie.
- Zloženie produktov určených na predaj je povinné uviesť na obale.
- Kvalitu tovaru vieme spravidla jednoducho odhadnúť podľa jeho primeranej ceny.
- Konzumujme iba výrobky od overených výrobcov.
Pri údení je potrebné dávať veľký pozor na teplotu:
V prípade amatérskych udiarní by sme mali predchádzať tomu, aby sa v údiacej komore dosiahla privysoká teplota. Pretože sa často stáva, že v dôsledku použitia príliš vysokej teploty vytečie z klobás všetok tuk alebo nám klobása jednoducho zhorí. Pri záhradných krboch upravených na údenie sa často stáva, že klobásy zavesené na doúdenie z tohto dôvodu stratia svoju kvalitu, nehovoriac o ich vzhľade.